V ćláncích s názvem "Technické okénko" se budu snažit vysvětlit jak správně používat techniku, která se v současné době na závodech používá.
Cílová kamera je již nedílnou součástí atletických a nejen atletických závodů. Ruční časy vyšly z módy a je jen málo lidí, kteří umí stopkami měřit.
Pohybuju se po stadionech v kraji i mimo něj a zjistil jsem, že ne všude mají cílovou kameru správně zaměřenou na cílovou čáru a ani hlavní rozhodčí nebo řídící soutěže neví, jak má být kamera zaměřena.
Cílovou kamerou měřím již asi 20 let a prošel jsem několika školeními rozhodčích se specializací cílová kamera.
Jak tedy kameru nastavit?
Základem je pěkná bílá cílová čára a černé značky pro správné zaměření kamery. Tyto značky se umísťují na hranu cílové čáry, která je blíže startu a mají šířku 2 cm.
Vlevo vidíte obrázek, který musíte vidět na monitoru PC kamery. Tedy bílá plocha a černé dráhy. Pokud toto nevidíte, nemáte kameru zaměřenou na cílovou čáru.
Samozřejmě na bělosti čáry záleží, čím bělejší, tím lepší. Na ošlapanou cílovou čáru se dá nalepit bílá lepící páska. Tato musí být opravdu kvalitní, aby se nedala strhnout tretrami závodníků.
Častou chybou je, že značky pro kameru jsou stejně široké jako samotná cílová čára. Tedy 5 cm. To je špatně, protože kameru můžete zaměřit šikmo viz. obrázek vlevo. V uvedené situaci tak bude atlet v dráze číslo 5 zvýhodněn proti závodícímu v dráze č. 1. V tomto případě obsluha kamery nepozná že má kameru špatně zaměřenou.
Takto musí být kamera zaměřena na dráhu. Vlevo vidíte, kam se kamera dívá, v pravé části obrázku je to, co vidíte na obrazovce monitoru.
Ještě jeden parametr je třeba při nastavování kamery dodržet. Svislá rovina. Každá kamera i její software je vybaven elektronickou vodováhou, podle které se tento parametr dá nastavit. Pokud je např. za cílovou čárou umístěn svislý sloup, musí být v cílovém obraze viditelná jak jeho spodní, tak i horní část.
Toto nastavení je úplný základ měření cílovou kamerou. Od něj se odvíjí další věc, kterou by měl každý technik před závodem udělat a tou je nulový test. Bez správného nastavení jej neuděláte. Nulový test vysvětlím v příštím "Technickém okénku".