V roce 1983 vznikl Atletický oddíl Slavoj Úštěk. Za dobu svého působení získali nejen jeho členové řadu medailí, ale i samotný oddíl jako celek. V roce 1992 získal ocenění Nejlepší sportovní kolektiv okresu Litoměřice a v roce 1995 byl Jaroslav Papež oceněn jako nejlepší trenér sportovního oddílu okresu Litoměřice.
Prvním předsedou se stal M. Musil (běžecký oddíl), po 4 letech převzal funkci předsedy V. Vrba z Malých Žernosek, také běžec, tajemníkem byl J. Papež a hospodářem učitel Vl. Hofman. Za oddíl soutěžili sportovci všech věkových kategorií.
Počet sportovců v oddíle začal skokem narůstat. Do oddílu chodili žáci z Liběšic, Kravař, Lovečkovic, z úštěcké školy přivedla začínající běžce učitelka H. Hotová, hlásili se i další „přespolní“ běžci z Malých Žernosek, Lovosic, Litoměřic a Roudnice nad Labem. Trenéry mládeže byli manželé Papežovi. Sponzorem oddílu byla TJ Slavoj Úštěk, přispíval i Dům dětí a mládeže v Úštěku.
Oddíl se účastnil Severočeské běžecké ligy, což znamenalo běhat ročně na cca 25 závodech, v mnoha věkových kategoriích od nejmladších žáků po veterány. Vyhrávali jednotlivci, body ze závodů se sčítaly, a vítězi se staly celé oddíly. Liga měla 17 ročníků. Při prvních 8. ročnících vyhráli atleti z Litvínova, Bíliny a Chomutova. Atletický oddíl Slavoj Úštěk (AO) se stal vítězem v 9. až 15. ročníku, tedy vyhrál 7krát. V 16. ročníku se oddíl umístil na druhém místě za Kláštercem nad Ohří. Na jednom ze závodů byl i běžec V. Mládek, pocházející ze Starého Týna, kterého J. Malý požádal o spolupráci. V. Mládek začal s oddílem jezdit na závody a trénoval muže. Oddíl jezdil na závody autobusem, dokonce získali k běhu i řidiče autobusu. V zimě jezdili do Roudnice zaplavat si do bazénu. Dospělí do Roudnice tréninkově běželi, žáci se vezli a zpět jeli autobusem všichni.
Ředitelé Severočeské běžecké ligy se střídali, mimo jiné jím byl po dobu pěti let také J. Papež z Úštěku. 17. ročník Severočeské běžecké ligy byl z organizačních důvodů nedokončen a k obnovení činnosti již pak nedošlo.
Součástí atletického oddílu byla skupina sportovních chodců, přesněji to byly samé dívky a měly na závodech úspěchy – E. Papežová se stala v roce 1993 mistryní republiky ve sportovní chůzi dorostenek, M. Vajglová byla šestá. E. Papežová byla v následujících letech 3krát stříbrná a jednou bronzová. Jiří Malý a Eliška Papežová se dostali mezi 10 nejlepších sportovců okresu (J. Malý v roce1986, 1989 a 1992 a E. Papežová v roce 1994). Jirka Malý dosáhl sám velkých úspěchů na mistrovství republiky veteránů. Pokračoval v závodní činnosti ještě dlouho po ukončení činnosti atletického oddílu, za AC Česká Lípa od roku 1998–2013.
Od roku 1994 činnost atletického oddílu sponzoroval soukromý podnikatel Ypelant se sídlem v Malém Březně, proto se oddíl přejmenoval na atletický oddíl Ypelant Úštěk. Výdaje byly dosti velké, zahrnovaly cesty autobusem, případně soukromými vozy na závody, startovné závodníků, dresy. Činnost atletického oddílu skončila, když zemřel jednatel podniku Ypelant pan Zvěřina a majitel obrátil svoji podporu k fotbalovému oddílu v Malém Březně.
Renata Papežová
V letošním roce se poběží jubilejní 40. ročník Běhu kolem jezera Chmelař.
V roce 1981 tehdejší tajemník Městského národního výboru (MěNV) Miroslav Kouřil oslovil komisi pro mládež a sport při MěNV v Úštěku, zda by neuspořádali běh kolem jezera Chmelař. Členové komise spolu s členy fotbalového oddílu Slavoj Úštěk a velkou pomocí Rekreslužeb jezera Chmelař uspořádali 16. 10. 1982 první Běh kolem jezera Chmelař.
Na start mílařů se postavila dvacítka převážně domácích sportovců. Od 2. ročníku byl závod rozšířen o mládežnické kategorie a vytrvalce. Druhý nejstarší běžecký závod na okrese Litoměřice se během pár let stal nedílnou součástí běžeckého kalendáře v severočeském kraji a od roku 1984 zahajoval podzimní běžeckou sezónu krosů a silničních běhů v rámci soutěže „Severočeská běžecká liga“. V historické tabulce vítězů jsou v prvních ročnících i domácí atleti, ale v průběhu dalších let i reprezentanti a mistři republiky v atletice, triatlonu a biatlonu. Od roku 1982 se během let vystřídalo i několik pořadatelských týmů – v začátcích parta okolo M. Kouřila, J. Rozhoně, Z. Trnky a ing. M. Tikala. V dalších letech z atletického oddílu Ypelant Úštěk J. Papež, R. Papežová, L. Dvořáček, V. Vrba a v poslední době pořadatelský tým města Úštěk pod vedením tajemnice V. Šarkadyové. Těší mě, že i já jsem součástí historie tohoto závodu – od 1. ročníku mám 32 startů v řadě bez přerušení jako závodník (1982–2013) a od roku 2014 jako člen pořadatelského týmu města. Do dalších let přeji našemu závodu stovky běžců i nadšené organizátory a pořadatele závodu, ale i bohaté sponzory. BĚHU ZDAR!
Traťové rekordy v jednotlivých kategoriích:
Mílaři: (4 600 m) - B. Loubek 14,34 min 1985
Mílařky: (4 600 m) -I. Nagyová 17,54 min 1986
Vytrvalci (9 200 m)
Do 40 let - K. Ouhrabka 30,11 min 1988
Do 50 let - O. Slaměný 31,46 min 1993
Do 60 let - J. Malý 33,45 min 2003
Nad 60 let - K. Urbánek 36,54 min 1993
Jirka Malý, ředitel závodu a účastník všech ročníků