Napsal uživatel Milan Holcr dne So, 02/20/2021 - 13:46

TJ Hvězda Trnovany.
Historie lehkoatletického oddílu v Trnovanech začíná v květnu 1949, kdy se v Trnovanském Sokole pod vedením Ing. Buleny zakládá lehkoatletický oddíl. Zakládajícími členy byli dřívější Sparťané tyčkař Mirek Štěpánek a sprintér Standa Míšek, kteří ihned po založení oddílu ohlásili přestup a aktivně pomáhali při jeho budování. Dalšími členy byli Kokoška, Paris a Kříž. K těmto' šesti průkopníkům se brzy přidali další, především dorostenci Josef Kučera, Mirek Raboch, Karel Svoboda, Jirka Říha a další. Činnost oddílu se začala slibně rozvíjet.
V polovině roku 1949 přestoupil oddíl jako celek do ZSJ Somet Teplice a vedení oddílu převzal Mirek Kout.
V dalším roce přibyli další Členové jako Jirka Kadlec, výborný běžec Honza Bílý, Josef Petřík, sestry Rabovy á Jarda Šístek.
To už se dostáváme k roku 1951, kdy nastupuje jako vedoucí oddílu profesor Míla Hamouz a nastává největší rozkvět lehkoatletického oddílu. Tato doba trvala až do roku 1960. V této éře tvořili páteř oddílu především vedoucí, jednatel, trenér, rozhodčí, závodník, ale hlavně výborný kamarád Míla Hamouz, Joska Mužíček, Standa Král, Láďa Lešner, Honza Hudský, Jarda Šístek, Jirka Kadlec, Vlasta Ledvina, Jarda Schloser, Honza Bílý, bratři Míškové, Ivo. Niderle, z děvčat sestry Broncovy, Alena Pefková, Míla Střelbová, Dobra Pochylová a další.
Z této doby jsou ještě v živé paměti účastníků zájezdy do Ziliny, Náchoda, Jilemnice, K. Varů a Plzně s dobrodružným cestováním na nákladním autu a ještě dobrodružnějšími noclehy, což tehdejší vynikající parta brala s humorem a právě tyto podle dnešních měřítek značné nedostatky na zájezdech byly zdrojem všech až neuvěřitelných příhod.
Po Mílovi Hamouzovi nastupuje jako vedoucí oddílu Honza Bílý a přichází nová generace závodníků jako Franta Stejskal, Rudla Vorlíček, Jirka Šedivý, bratři Šťastní, Jarda Vlk, Láďa Rosa, Zdeněk Blažej, bratři Vavřínové, z děvčat Lída Mikulcová Angelika Řebíková, Míla Střelbová, Zdena Sedláčková a další, kteří pozvedli úroveň Trnovanské atletiky hodně vysoko.
Toto období končí po roce 1969, kdy odchází z oddílu staří členové Honza Bílý, Jirka Kadlec a Standa Míšek. Oddíl se dostává do hluboké krize, kterou se snaží zažehnat Renata Chrpová, nový předseda oddílu, ale jsou to jen dozvuky bývalé slávy. V této době se přece jen všichni nevzdávají a pracují především a mládeží, zvláště Jirka Podsedník má úspěch s nadějnou Milenou Matějkovičovou, pozdější mistryní Evropy. Je skutečně obdivuhodné, že se našli další a mladí, kteří se nemíní vzdát a pod novou předsedkyní Jiřinou Chárovou se snaží vzkřísit bývalou slávu trnovanské atletiky a začínají skutečně od správného konce, to je od mládeže.
Několik zajímavých údajů z historie trnovanské atletiky:
Zakládající šestka: ing. Bulena, Mirek Štěpánek, Standa Míšek, Kokoška, Paris, Kříž.
Názvy jednot, pod kterými atletický oddíl působil: Sokol Trnovany Sokol Somet Teplice, TJ Spartak Teplice, TJ Baník Teplice, TJ Hvězda Trnovany.
Československý rekord ml. dky:
Dáša Broncová    výška    154    1953
Přeborníci ČSR:
Jana Rabová        Dst    dálka        506    1951
Dáša Broncová    Dml    výška        148    1953
Jaroslav Šístek    Dml    dálka        654    1953
Jaromír Vlk        Dst    koule        16.75    1967
Petr Neudek        Dml    disk        44.80    1970
Přeborníci SHM:
Milan Míšek        Dst    tyč        340    1954
Jaroslav Nobilis    Dst    štafeta 4x100 m    1954
Reprezentovali ČSR a ČSSR:
Bílý Jan, Rabová Jana, Broncová Dáša, Vlk Jaromír, Matějkovičová Milena.
Kučera Josef, Svoboda Karel, Šístek Jar., v utkání Čechy-Morava.
Trnovanská jednota je také pořadatelem nejstaršího běhu na severu Čech "Běhu kolem Doubravky". První ročník V roce 1945 pořádali lyžaři /KLK - Krušnohorský lyžařský klub/.
Tento historický úvod vypotil s pomocí své ochabující paměti a značné pomoci Jirky Kadlece
Standa Míšek

 

AK Krupka.
Druhým atletickým klubem s velkou historií je Atletický klub Krupka. AK Krupka je klub, který vznikl 18.10.2018 v přímé návaznosti na klub TJ Krupka atletika, který působil v Krupce po dobu 15 let. Ovšem historie atletiky v Krupce sahá až do šedesátých let minulého století. Klub nabízí svým členům všeobecný atletický rozvoj pro děti od 6 let až po specifickou závodní přípravu pro nadějné a zapálené závodníky a zaměřuje se na dráhové běžecké disciplíny, ať již sprinterské, střední či dlouhé tratě, ale taktéž na vrhačské. V oštěpu má v současnosti jedny z nejlepších výsledků v celém ústeckém kraji. Základní všeobecnou atletickou průpravu poskytuje napříč všemi disciplínami pro správný rozvoj motoriky a koordinace svěřenců a odhalení jejich silných stránek. Atletické naděje jsou poté zařazeni do několika družstev pro maximální rozvoj jejich potenciálu. To vše se děje pod profesionálním dohledem hlavní trenérky Jany Bauckmannové a dalších šesti trenérů.
Před třemi lety se Martin Hrbek (trenér a funkcionář AK Krupka) začal zabývat myšlenkou výstavby čistě atletického stadionu v Teplicích. Jeho neúnavná práce začíná přinášet ovoce. V polovině roku 2020 náměstek primátora Bc. Jiří Štábl nechal zadat studii, která měla vytipovat oblast vhodnou pro nový atletický stadion. Studii zpracoval známý teplický architekt Petr Sedláček. V současné době se pracuje na projektu.

stadion

Studie stadionu na Třešňovce pod Doubravkou.

 

AC Teplice.
V Teplicích funguje ještě jeden atletický klu, a to AC Teplice. Klub byl založen v roce 2018 a úzce spolupracuje s AC Ústí nad Labem.
 

Štítky